Rákóczi keresztelőtálja

1618. augusztus 22-én keresztelték meg I. Rákóczi György és Lorántffy Zsuzsanna Zsigmond nevű fiát. Ebből az alkalomból városunk eddigi történetének legmeghatározóbb személyiségei, a fejedelmi pár keresztelőtálat adományozott a Sárospataki Református Egyházközségnek, mely a Sárospataki Református Gyűjteménynél van kiállítva. Augusztus 26-án – a négyszáz éves évfordulóhoz közeli vasárnapon – a keresztelőtál ismét Isten asztalán volt, a sárospataki református templomban. A kerek évforduló alkalmából visszakértük, hogy az istentiszteleten az adományozó szándékának megfeleljen és ismét betöltse eredeti rendeltetését.  A templom és az úrasztala nem ugyanaz, mint 400 évvel ezelőtt, mert templomunkat elvették tőlünk, jelenleg a római katolikus gyülekezet használja. A keresztelőtál azonban ugyanaz, s ami még ennél is fontosabb, hogy “Jézus Krisztus tegnap és ma, és örökké ugyanaz” (Zsid 13,8).

A keresztelőtál